Każdy przedsiębiorca zdaje sobie sprawę jak ważny dla sukcesu rynkowego jest zespół wykwalifikowanych pracowników. A ponieważ informatyzacja dynamicznie postępuje w różnorodnych gałęziach biznesu, wzrasta zapotrzebowanie firm właśnie na wyspecjalizowaną kadrę IT. Wybór odpowiednich pracowników może być wyzwaniem w szczególności dla branż nie związanych na co dzień z nowymi technologiami, dlatego coraz więcej firm skłania się ku usługom outsourcingowym.

„Decydując się na współpracę z firmą specjalizującą się w outsourcingu kadry IT, powierzamy rekrutację jednostce znającej specyfikę branży informatycznej. Wiedza z zakresu technologii, języków programowania, algorytmów… Tym, jak skutecznie sprawdzić przygotowanie i praktyczne umiejętności kandydatów, zajmuje się dostawca usług outsourcingowych. Dodatkowo, baza współpracujących kandydatów, jakimi dysponuje dostawca, ułatwia dopasowanie odpowiedniej kadry do konkretnych projektów” – zauważa Beata Dutkalska, Dyrektor Działu Outsourcingu Kompetencyjnego w Infinite Sp. z o.o.          

Modele współpracy w zakresie outsourcingu kadry IT różnią się w zależności od branży, charakteru projektu czy aktualnej sytuacji przedsiębiorstwa. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest czasowy outsourcing kadry IT, który pozwala powiększyć zespół informatyczny o dodatkowych specjalistów bez konieczności ich zatrudniania na stałe. Opcja szczególnie polecana jest firmom, które realizują okresowe projekty, wymagające zaangażowania przedstawicieli IT. Kolejną możliwością jest zlecenie procesu rekrutacji kadry IT firmie outsouringowej. Dzięki znajomości branży, rekruterzy są w stanie znacznie szybciej dotrzeć do szerokiego grona specjalistów, nawet gdy aktywnie nie poszukują oni pracy. Warto wspomnieć  tutaj również o modelu Try&Hire, który łączy współpracę na zasadach kontraktingu z możliwością późniejszego zatrudnienia eksperta IT na etat. Takie podejście pozwala na sprawdzenie kompetencji i efektów pracy osiąganych przez specjalistę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zatrudnieniu. Alternatywą dla wyżej wymienionych rozwiązań jest outsourcing projektowy, który zakłada bezpośrednie wsparcie w realizacji dedykowanych projektów przez firmę IT, począwszy od analizy, poprzez implementację, wdrożenie, szkolenia, bieżące utrzymanie i rozwój systemu.

Rozwiązania w dziedzinie outsourcingu kadry IT ewoluują wraz z ze zmieniającymi się wymaganiami przedsiębiorców. Dopasowanie odpowiedniego modelu współpracy poprzedzone jest analizą potrzeb i oczekiwań konkretnej firmy, tak aby realnie wesprzeć przedsiębiorstwo w obszarze IT i umożliwić mu skierowanie swoich zasobów na realizację kluczowych działań biznesowych.

Nie znalazłeś odpowiednich informacji?

Skontaktuj się z nami!