Aktualności

Ministerstwo Finansów rusza z Krajowym Systemem e-faktur. Nowy obowiązek dla przedsiębiorców?

Rada Ministrów w dniu dzisiejszym przyjęła projekt ustawy, zakładający wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych oraz Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Na podstawie tych przepisów, faktury będą wystawiane i odbierane za pośrednictwem platformy Ministerstwa, stąd wymagana będzie możliwość dostarczania i odbierania danych w ustrukturyzowanej formie.

Jak wskazuje Centrum Informacyjne Rządu Ministerstwo chce wprowadzić możliwość wystawiania e-faktur, czyli faktur elektronicznych posiadających tzw. ustrukturyzowany format XML. Ustawa ma wejść w życie z dniem 1 października 2021 r. Korzystanie z systemu w początkowej fazie ma być dobrowolne. Począwszy od 2023 r., może stać się obowiązkowe.

Czym jest Krajowy System e-faktur KSEF?

Będzie to specjalna platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną. Odbieranie faktur ustrukturyzowanych przy użyciu systemu będzie wymagało akceptacji odbiorcy takiej faktury. Wyrażanie zgody powinno odbywać się na identycznych zasadach, jakie obowiązują dla faktur elektronicznych np. przesyłanie mailem.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Finansów nowa faktura ustrukturyzowana będzie działała jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji oprócz istniejących obecnie elektronicznych i papierowych.

Ministerstwo Finansów przekazało, że chce wspólnie z biznesem testować nowe rozwiązanie już od października 2021 roku, tak, aby jak najwięcej firm korzystało w pełni z e-faktury w 2022 roku.

Co na to przedsiębiorcy?

Temat powoli zaczyna wchodzić w życie więc wiele firm zaczyna już teraz interesować się kwestią rządowej rewolucji w efakturowaniu.

Dość istotna jest tutaj edukacja klienta. Nam jako dostawcy rozwiązań IT dla biznesu zależy by użytkownicy byli na bieżąco z wszelakimi zmianami stąd też praca nad dostosowaniem naszych systemów do wymagań Ministerstwa Finansów jak również dostarczanie niezbędnej wiedzy dla userów. Platforma Infinite EDI, która jest jednym z liderów na rynku providerów elektronicznej wymiany danych oferuje z automatu synchronizację z Krajowym Systemem e-faktur (KSEF)

– mówi Andrzej Mioduski, Pełnomocnik Zarządu ds. Projektów Strategicznych