Krajowy System e-Faktur (KSeF)
Aktualności

Ministerstwo Finansów planuje duże zmiany związane z wdrożeniem Krajowego Systemu e-Faktur

Obowiązek przesyłania faktur ustrukturyzowanych może zostać przesunięty z 1 stycznia na 1 lipca 2024 roku. Kolejną bardzo dużą zmianą może być wyłączenie faktur dla konsumentów indywidualnych.

KSeF może być dużym utrudnieniem dla sklepów i klientów indywidualnych

Biorąc pod uwagę fakt, że faktura, zanim trafi do klienta, musi być wysłana i potwierdzona przez Krajowy System e-Faktur. Zazwyczaj firmy mają centralne systemy księgowe, nie wiadomo czy w sklepie stacjonarnym sprzedawca miałby połączenie z KSeF, nie wiadomo też, jak szybko mogłoby potwierdzenie faktury, w ciągu kilku minut czy może kilku godzin. Jest bardzo dużo znaków zapytania w tym zakresie, dodatkowo Państwo i liczne instytucje rządowe uzyskałyby wgląd w to, ile energii zużywamy, ile MB internetu potrzebujemy lub ile rozmów wykonujemy, co budzi pewne niepokoje. Poza tym może przysporzyć problemów osobom, które liczą na refundację protez ortopedycznych czy innych urządzeń medycznych, do których rozliczenia niezbędna jest faktura. Aktualnie nie mamy jasności, jak długo na taki dokument trzeba będzie czekać, czy może po fakturę będzie konieczne udanie się do sklepu jeszcze raz, czy będzie można ją odebrać elektronicznie. Pytań i wątpliwości jest wiele, dlatego wyłączenie faktur konsumenckich z KSeF może być dobrym rozwiązaniem.

Wprawdzie opublikowany projekt ustawy nie zawiera jeszcze wspomnianych zmian, ale Ministerstwo Finansów już o nich pisze na swojej stronie internetowej. Z KSeF zostają wyłączone również bilety spełniające funkcje faktury, w tym paragony na płatnych autostradach.

Więcej czasu na przygotowanie firmy na KSeF

Biorąc pod uwagę planowane zmiany w ustawie, przesunięcie terminu wdrożenia KSEF na 1 lipca 2024 jest bardzo prawdopodobne. Jak podkreślają eksperci, jest to dobra wiadomość, ponieważ wprowadzenie zmian w systemach powinno być oparte na finalnych przepisach i ostatecznej schemie e-faktury.

Prace nad ustawą nadal trwają, nie zmienia to faktu, że firmy muszą przygotować swoje systemy i procedury do nadchodzących zmian. Pewne jest, że w komunikacji B2B faktura ustrukturyzowana będzie obowiązkiem. Wydłużenie tego okresu przygotowawczego daje szanse na wprowadzenie bardziej przemyślanych i dopracowanych rozwiązań.
– mówi Andrzej Mioduski z Infinite IT Solutions

Cześć firm już teraz przesyła faktury do KSeF, dzięki temu mogą liczyć na wcześniejszy zwrot podatku VAT, który jest rozliczany w ciągu 40 dni, a nie tak jak w tradycyjnym modelu w ciągu 60 dni. Firmy te nie muszą też generować plików JPK_FA itp.

zmiany w KSeF