Artykuły

E-podpis w placówkach medycznych, czyli innowacyjnie w opiece zdrowotnej

Pandemia COVID-19 przyspieszyła procesy digitalizacyjne i sprawiła, że są one kluczowe, by utrzymać ciągłość działania wielu firm w tym trudnym czasie. Cyfryzacja dotknęła także służbę zdrowia. Okazało się, że wiele rozwiązań technologicznych jest nie tylko wydajnych, a przede wszystkim bezpiecznych dla pacjentów. Jednym z czołowych narzędzi jest e-podpis, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych placówkach medycznych.

Minimalizowanie papierowej dokumentacji, gdziekolwiek jest to uzasadnione i możliwe, to trend, który przybrał na sile w okresie pandemii i z pewnością zostanie już na stałe. Polska służba zdrowia już przeszła na dokumentację w wersji cyfrowej, czego przykładem jest choćby takie narzędzie jak Internetowe Konto Pacjenta, gdzie dostępne są m.in. e-recepty. Według rządowego Centrum e-Zdrowia, do listopada 2020 aktywowało je już w sumie 3,5 mln Polaków. Procesowi digitalizacji w usługach medycznych sprzyjają nie tylko okoliczności związane z pandemią, ale także odpowiednie przepisy – warto przypomnieć, że od 8 stycznia br. w Polsce obowiązkowe stały się e-skierowania. Narodowy Fundusz Zdrowia zauważył, że tylko w pierwszym miesiącu obowiązywania skierowań w postaci elektronicznej, lekarze wystawili prawie 2,5 mln skierowań na konsultacje i badania w formie elektronicznej! Coraz więcej przychodni i placówek medycznych odchodzi od dokumentacji papierowej na rzecz elektronicznej, co mocno oddziałuje na cały rynek zdrowia. To odpowiedni czas na szersze wprowadzenie e-podpisu do placówek medycznych.

Cyfryzacja obsługi pacjenta to przyszłość placówek medycznych

W związku z pandemią szpitale i przychodnie mają dużo więcej formalnych obowiązków, ponieważ z każdym pacjentem muszą przeprowadzić wywiad i zebrać podpisane oświadczenia, że nie choruje on na COVID-19 i nie miał wcześniej kontaktu z kimś zakażonym. W tych okolicznościach składanie podpisu na papierze, odręcznie niesie ze sobą ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. Sygnowanie dokumentów w wersji cyfrowej jest zdecydowanie bezpieczniejszym rozwiązaniem. Usługa e-Podpisywania została wdrożona w Ministerstwie Zdrowia już dwa lata temu przez firmę Infinite IT Solutions.

Jak to wygląda w praktyce? Każdy dokument można pobrać bezpośrednio na tablet i podpisać w wersji cyfrowej za pomocą rysika przypominającego długopis lub złożyć podpis przez specjalną platformę www. Elektroniczne sygnowanie dokumentów jest pomocne przy zbieraniu zgód od pacjentów czy wypełnianiu formularzy i późniejszego bezpiecznego ich przechowywania. Jak wiadomo, dane o stanie zdrowia – zgodnie z wprowadzonym w 2018 roku RODO – są informacjami wrażliwymi. Zarządzanie nimi w wersji papierowej okazało się uciążliwe i czasochłonne, wzrosło także ryzyko ich zgubienia, zniszczenia albo podejrzenia przez osoby nieuprawnione. Z tych powodów przejście na podpis cyfrowy przez placówki medyczne jest nie tyle konieczne, co wręcz nieuniknione.

Prowadzenie dokumentacji w formie elektronicznej jest przyszłością medycyny. Obecna sytuacja epidemiczna przyspiesza procesy digitalizacyjne w tym sektorze, powoduje także, że poszczególne podmioty działające w obszarze zdrowia dostrzegają korzyści płynące z przejścia na e-podpis – uważa Piotr Wietrzycki z firmy Infinite IT Solutions.

Doskonałym przykładem kliniki zdrowotnej, w której z powodzeniem wdrożono zastosowanie podpisu cyfrowego – biometrycznego, jest Centrum Medycznym PZU Zdrowie Warszawa Chmielna. Firma Infinite IT Solutions, która dostarcza rozwiązania technologiczne dla biznesu, wsparła klinikę w procesie digitalizacji. Obecnie pacjenci tej placówki podczas pierwszej wizyty składają potrzebne podpisy na tablecie, które są równoważne z tymi na papierze. Pacjenci korzystający z szerokiej sieci placówek własnych PZU Zdrowie mają łatwy dostęp do wyników badań, zaleceń lekarskich, skierowań, czy e-recept. Umawiając się na wizytę za pośrednictwem portalu moje PZU mogą dołączyć dokumenty niezbędne do omówienia w trakcie konsultacji stacjonarnej lub telemedycznej.

Mniej dokumentacji papierowej, więcej czasu dla pacjenta

Bolączką wszystkich pracowników służby zdrowia – zarówno pielęgniarek, jak i lekarzy – jest nadmierne obciążenie obowiązkiem prowadzenia ogromnej ilości dokumentacji, która w formie papierowej pochłania wiele czasu. Dlatego cyfrowy podpis można z powodzeniem polecić nie tylko szpitalom i przychodniom, ale także wszystkim pozostałym placówkom medycznym, w których są gromadzone formularze i zgody pacjentów na wykonywanie zabiegów, operacji, czy korzystanie z innych usług zdrowotnych. Takie dokumenty mogą być podpisywane w wersji cyfrowej – są one zapisywane na specjalnej platformie, w chmurze, wysyłane na wskazany adres e-mail oraz do e-archiwum placówki. Co istotne, szereg zabezpieczeń uniemożliwia sfałszowanie go. W jaki sposób? Podczas składania podpisu urządzenie zapisuje cechy biometryczne, takie jak np. dynamikę pisania, siłę nacisku i współrzędne, indywidualne dla każdej osoby. Wszystkie te parametry są zapisywane i dołączane do dokumentu w postaci metadanych. Dokumentacja w formie elektronicznej to nie tylko wygodny dostęp do historii medycznej, ale także działanie na rzecz ochrony środowiska w duchu paperless. Finalnie zyskuje także pacjent – wszelkie informacje dotyczące jego stanu zdrowia zachowywane są w formie elektronicznej, a formularze zgody są podpisywane sprawnie i w bezpieczny sposób.

Digitalizacja w usługach medycznych

Według raportu „Future Health Index 2020”, cyfryzacja dokumentacji i danych medycznych ułatwia życie nie tylko pacjentom, ale i lekarzom. Z badań przeprowadzonych przez firmę Philips wynika, że co trzeci pracownik medyczny uważa możliwość wymiany cyfrowych danych za jedną z najważniejszych innowacji. Jednocześnie zdaniem 62 proc. medyków ograniczenia w ich przepływie często powodują niekompletność danych medycznych pacjentów, a 57 proc. uważa, że nie dysponuje wystarczającą ilością danych medycznych pacjentów, żeby móc je wykorzystywać przy podejmowaniu decyzji o procesie leczenia. Wynika zatem jasno, że na procesach cyryzacyjnych zyskają obie strony – zarówno lekarze, jak i pacjenci.

Infinite IT Solutions – dostawca nowych technologii i rozwiązań IT dla biznesu z 20-letnim doświadczeniem w wielu sektorach na terenie Polski, Europy i Bliskiego Wschodu. Lider branży paperless, którego systemy na co dzień funkcjonują w tysiącach firm. Flagowym produktem jest Infinite Paperless – kompleksowe rozwiązania dla przedsiębiorstw, które pozwalają wyeliminować papier z obiegu i przejść na znacznie szybsze oraz efektywniejsze działania online. Od podpisywania elektronicznego po archiwizację dokumentów firmowych, rozwiązania dla transportu, magazynu, kadr, sprzedaży, ecommerce B2B, wykonywanie czynności biurowych takich jak opłacanie faktur, rozliczenia jak również elektroniczny obieg dokumentów. Zdobywca Gazeli Biznesu oraz Diamentów Forbes’a.